Mersin Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla Mersin gezilecek yerler açısından, önemli bir zenginliğe sahiptir. Her yerinden adeta tarih fışkıran Akdeniz’in Kadim şehri Mersin’de gezilecek yerler arasında, en fazla ziyaret edilen yerler ve hakkındaki bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Özellikle antik kentleri ile ünlü olan şehir, mağaraları ile de turist çekmektedir.

 Mersin Gezilecek Yerler

Aynalıgöl Gilindire Mağarası

Aydınlık ilçesinde bulunan mağara, içerisinde bulunan Damlataş, sütunlar ve dikitler ile şehrin doğal güzellikleri arasındadır. Mağara içerisinde 47 metreye kadar ulaşan derinliğe sahip bir göl bulunmakta olup, bu gölün uzunluğu 140 metre, genişliği ise 18 ile 30 metre arasında değişmektedir.

Aser Kalesi

Bugüne kadar sadece bir kısım kalıntıları gelebilmiş olan Asar Kalesi, Mersin merkezine yakın bir konumdadır. Aser Kalesi kalıntılarının mimari özelliklerini yerinde görmek için, Mersin gezilecek tarihi yerler arasındaki bu Kaleyi ziyaret etmenizi öneririz.

Evciler Kalesi

Tarihi kaleler bakımından oldukça zengin olan Mersin’de, şehir merkezinden 40 kilometre uzaklıktaki Evciler Köyü’nde bulunan Bizans dönemine ait Kale, Mersin’de bulunan tarihi yapılar arasındadır.

Kayacı Vadisi

Mersin’de gezilecek doğal güzellikler arasında yer alan Kayacı Vadisi, Erdemli ilçesinde yer almaktadır. İçerisinden geçen limonlu çayı, yemyeşil ağaçlık alanı ve birçok hayvan türünün bulunduğu bu Vadi, ruhunuza eşsiz bir ferahlık sunacaktır.

Adam Kayalar

Mersin’de gezilecek yerler listenizde yer almasını tavsiye ettiğimiz yerlerden biri de, adam Kayalar ismiyle anılan kayaların üzerine insan eliyle oyularak yapılan insan figürü kabartmalardır.

Roma kartalı, 4 kadın, 11 erkek ve iki çocuk figürünün bulunduğu oyma Kayalar, geçmiş zamanda insan eliyle yapılan muhteşem işçiliklerden biridir. Özellikle milattan sonra 200 yılında yapıldığını söylemek, adam kayaların değerini daha net ortaya koyacaktır.

Cennet Cehennem Mağaraları

Mersin gezilecek yerler arasında gezginlerin Mersin gezi rehberi listelerinde vazgeçilmez konumda olan Cennet Cehennem Mağaraları, büyük bir çukurun içerisinde bulunan muhteşem doğa güzellikleri arasındadır.

Normal yer seviyesinin oldukça altında olan bu mağaralara inip çıkmak, oldukça yorucu olur. 460 basamaklı bir merdivenin inilmesi ile ulaşacağınız mağaralar, şehirde en fazla ziyaret edilen doğal oluşumlar arasında yer almaktadır.

Mağara içerisinde bir yeraltı pınarının da bulunması, daha fazla ilgi görmesinin sağlamaktadır.

Astım Dilek Mağarası

doğal güzellikleri ile öne çıkan Mersin’de yer alan astım dilek mağarası, Cennet Cehennem Mağaralarına yakınlığı ile de bilinmektedir.

Mağaranın içerisinde bir süre kalıp havasını soluyan astım hastalarının tedaviye olumlu cevap verdiğine inanılması, özellikle astım hastaları tarafından daha fazla ziyaret edilmesini sağlamaktadır.

Alahan Manastırı

Mut ilçesinde bulunan Manastır, milattan sonra 474 yılında inşa edilmiştir.

Hristiyan dünyası için şehirde bulunan önemli dini merkezlerinden biri olan Manastır, mimarisi ve tarihi özelliği ile Mersin gezi rehberi listesinde yer almaktadır.

Üç güzeller Mozaik Müzesi

Silifke ilçesinin Narlıkuyu beldesinde yer alan üç güzeller Mozaik Müzesi, açık hava müzesi niteliği taşımaktadır. 4. Yüzyılda Romalılar tarafından yapıldığı bilinen mozaikler, 3 kadının mozaiklerle resmedilmiş halidir.

22

Kastamonu’ya yolunuz düşerse, mutlaka Kastamonu gezilecek yerler listemizde bulunan alanları tavsiye ederiz.

İlksöz haber

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*