Kredi Notu Nedir? Kredi Notunu Artırmanın Yolları

Kredi notu nedir? Kredi notunu artırmanın yolları başlığı altında, bankaların kredili hizmetleri için başvuru yaptığımızda sıklıkla duyduğumuz bu terim hakkındaki tüm detayları sizlerle paylaştık.

Bu sistem hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanız ve önemli ölçüde uygulamanız, kredi ve kredi karşı başvurularınızın daha hızlı ve kefilsiz onaylanmasına neden olacaktır.

Kredi Notu Nedir?

Bankaların müşterilerinin risk durumunu belirleyen ve bunu yaparken çeşitli kriterleri dikkate alarak yaptıkları ortak bir sistemdir diyerek, kredi notu nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

Bankalar kendilerine kredi ya da kredi kartı gibi kısacası kredili hizmet talebinde bulunan müşterilerini değerlendirirken, bu sistemi kullanırlar.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notunun belirlenmesi için, birçok etken dikkate alınmaktadır. Bu etkenlere göre bankalar, sizin hakkınızda puanlama yapar. Tıpkı bir sınavda olduğu gibi, sınavdaki sorulara verdiğiniz cevaplar nasıl ki alacağınız puanı ve nihayetinde sınıf tekrarı yapıp yapmayacağınızı belirliyorsa, bu sistemde bir nevi öyledir.

Bankanın hangisi olduğu fark etmeksizin geçmişte bankalarla olan tüm ilişkileriniz bu sisteme işlenmekte ve tüm olumlu ve olumsuz durumlar için sizin müşteri kimliğinize puan verilmektedir. Bu puanların oluşturmuş olduğu ortalama puan ise, sizin kredi findeks notunuzu ifade etmektedir. Bu notun belirlenmesindeki en temel faktörler, şunlardır.

Borçlarınızı Geri Ödeme Alışkanlıklarınız

Bankalara olan borçlarınızı geri ödeme alışkanlıklarınız, notunuzun yükselmesi ya da düşmesinde %20 ile %60 arasında olumlu ya da olumsuz etki etmektedir.

Borçlarını gününde ve zamanında ödeyen kişilerin kredi notları, daha yüksek olmaktadır. Aksi durumlarda ise, daha düşük olacak ve sonraki kredi ve kredi kartı taleplerinde başvurularınızın onaylanmama riski artacaktır.

Kredi taksitlerinizi düzenli ödediğiniz gibi, kredi kartı borcunuzun asgari tutarı yerine dönem borcunu da tamamen ödemeniz önemlidir.

Sık Yapılan Kredi ve Kart Başvuruları

Bankalara sıklıkla kredi ve kredi kartı başvurusu yapmanız, notunuzun düşmesine neden olacaktır. Başvuru yaptığınızda onaylanmamasına rağmen sıklıkla farklı bankalara başvuru yapmanız durumunda, kredi notunuzun düşmesi söz konusudur.

Kara Listede Olmak

Bankaların kara listesinde bulunmanız, kredi notunun en riskli grubundan dahi daha aşağıda bulunmanız demektir. Böyle bir durumda, hiçbir şekilde kredi almanız mümkün değildir.

Kredi Notunu Artırmanın Yolları

Kredi notu artırma yöntemleri, şunlardır.

  • Bankalara olan kredi, kredi kartı ve ek hesap borçlarınızı zamanında ödeyin. Bunu yapmak, kredi notunun artmasındaki en önemli etkendir.
  • Kredi kartı borcunuzun asgarisini değil, tamamını ödeyin.
  • Gününde ödemek kaydıyla, alışverişlerinizin bir kısmını kredi kartıyla yapın.
  • Bankalarda vadeli mevduat hesabınızın bulunması, kredi findeks notunu artırmanın yolları arasındadır.
  • Düzenli ödemeleriniz ve faturalarınız için, müşterisi olduğunuz bankaya otomatik ödeme talimatı vermeniz az da olsa notunuzun artmasını sağlayacaktır.
  • Bir kez kredi başvurusu yaptığınızda reddedilmiş ise, art arda defalarca başvuru yapmanız sizin maddi anlamda aşırı zorda olduğunuzun göstergesidir. Bu durumda, kredi çekseniz bile geri ödeme durumunuz risk içermektedir. Başvuru sayınızı az tutmaya çalışın.
  • Hesabınıza para giriş çıkışının fazla olması, hesabınızda bulunan paranın bir süre hesabınızda kalması da kredi notu artırmanın yolları arasındadır.

Findeks Kredi Notunun Yüksek Olmasının Faydaları

Kredi notu yüksek olan kişilerin yapacakları yüksek tutarlı kredi ve kredi kartı başvuruları, daha sorunsuz onaylanmaktadır.

Diğer yandan bankalar belirli bir tutara kadar, kredi notu yüksek olan müşterilerden kolaylıkla kefil ve gelir belgesi istememektedir.

Findeks Kredi Notu Risk Tablosu

Aşağıdaki görselde, kredi notuna göre kişilerin risk durumları yer almaktadır.

Ölen Kişinin Borcu Ne Olur? Silinir mi? başlıklı yazımızda, ölen kişinin kredi ve kredi kartı borcunun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kredi notu nedir? Kredi notunu artırmanın yolları başlıklı bu konuda verdiğimiz bilgiler hakkında farklı sorularınızı, yorum kısmından bize ileterek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili aramalar;

Kredi notu nasıl artar?

Kredi notunu artırmak için yapılması gerekenler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*